Vyteká mi materské mlieko pri dojčení – prečo sa to deje?

Vytekajúce materské mlieko pri dojčení – príčiny a riešenia

Možno ste to už zažili, možno vás to ešte len čaká- samovoľné vytekanie materského mlieka je normálnou súčasťou obdobia dojčenia. Je dosť pravdepodobné, že ste o tejto záležitosti počas tehotenstva nič netušili a preto vás mokré fľaky na oblečení či posteli môžu prekvapiť. Prečo sa to deje a ako sa s únikom materského mlieka vysporiadať? 

Prečo dochádza k vytekaniu materského mlieka?

Hormonálne zmeny počas dojčenia

Telo dojčiacej matky produkuje hormóny prolaktín a oxytocín, ktoré stimulujú tvorbu a uvoľňovanie mlieka. Niekedy mlieko vyteká spontánne, najmä v začiatkoch dojčenia, keď sa telo ešte len prispôsobuje novému procesu.

Vypudzovací reflex

Existujú situácie alebo skutočnosti, ktoré akoby spustia vypudzovací reflex, tzv. let-down reflex a mlieko Vám začne vytekať. Deje sa to napríklad keď dieťa plače alebo matka myslí na bábätko, cíti jeho vôňu. Mlieko Vám môže začať vytekať napríklad aj v sprche, keď ste uvoľnená a teplá voda pôsobí uvoľňujúco na prsníky. Tento jav je normálny a vyskytuje sa najčastejšie v prvých mesiacoch po pôrode.

Nadprodukcia materského mlieka

Niektoré matky majú nadprodukciu mlieka, čo znamená, že ich prsia sú plné a mlieko im kedykoľvek začne vytekať. Tento stav sa časom zvyčajne upraví.

Tu je pár najlepších tipov a trikov na vytekanie materského mlieka:

  1. Noste vložky do podprsenky. Dajte si záležať, aby obsahovali absorpčný polymér, vďaka ktorému vám počas dňa a v noci nepretečú. Pravidelne ich z hygienických dôvodov meňte.
  2. Pravidelne dojčite alebo odsávajte. Prsia plné mlieka sú náchylnejšie k vytekaniu. Pravidelné dojčenie a ponúkanie oboch prsníkov nielenže pomáha regulovať produkciu mlieka, ale aj znižuje riziko pretekania.
  3. Noste vhodnú podprsenku. Dobrá podprsenka poskytuje dostatok podpory a perfektne udrží vložky.
  4. Noste podprsenku s vložkami aj počas noci. Zobudili ste sa ráno s mokrým pyžamom a veľkým mokrým fľakom na posteli? V noci je produkcia mlieka najvyššia, preto je normálne keď vám samovoľne vyteká. Ochránite sa nosením podprsenky a vložiek aj v noci. Hoci sa to nemusí zdať pohodlné, určite je lepšie chrániť sa ako spať v mokrej posteli. 
  5. Potlačte vytekanie mlieka. Keď cítite mravčanie, pocit, že sa mlieko chystá vytekať- môžete si rýchlo prekrížiť ruky na hrudi a zatlačiť na prsia. Alebo si dlaňou zatlačte na bradavky. Tento jednoduchý úkon vám pomôže zastaviť vytekanie mlieka.
  6. Kamufláž. Občas sa vám môže stať, že mlieko pretečie cez podprsenku a mokrý fľak sa objaví na vašom oblečení. Zakamuflujte to vrstvou oblečenia- šatkou, svetrom, rifľovou bundou, alebo čímkoľvek, čo vás zakryje.
  7. Zbaľte si oblečenie navyše. Jedno tričko navyše do prebaľovacej tašky noste ako poistku.
  8. Zamerajte pozornosť niekam inam. Keď sa dojčiaca mama na verejnosti pozerá na dieťa, počuje plač alebo myslí na svoje vlastné dieťa, dochádza k samovoľnému úniku mlieka. Pokúste sa teda zamerať na niečo iné. Myslite na iné veci ako na bábätká!
  9. Mlieko si zachytávajte. Ak ste doma a cítite, že sa vám mlieko spustí, môžete si ho zachytiť pomocou kolektora materského mlieka. Využijete tým prirodzený spúšťací reflex let-down a vytvoríte si zásobu mlieka.

Vložky do podprsenky – nevyhnutný pomocník dojčiacich matiek

Aké sú typy vložiek do podprsenky?

  • Jednorazové vložky do podprsenky – pohodlné, hygienické a vhodné na cestovanie.

  • Prateľné vložky do podprsenky – ekologická alternatíva, ktorá šetrí peniaze. Prateľné vložky sú viac vzdušné a šetrné k pokožke alebo citlivým a poraneným bradavkám.

Ako vybrať najlepšie vložky na dojčenie?

Najdôležitejšie parametre vložiek do podprsenky sú:

  • Absorpčná schopnosť- hľadajte vložky, ktoré dokážu zadržať dostatočné množstvo vytekajúceho mlieka, aby Vám pri používaní nepretiekli. 

  • Pohodlie a priedušnosť materiálu- bradavky sú najmä v začiatkom dojčenia veľmi citlivé, kvalitný materiál Vám zabezpečí pohodlné nosenie. Prsia je dobré v začiatkoch čo najviac vetrať. Keď však potrebujete použiť vložky do podprsenky, hľadajte také, ktoré sú z priedušných materiálov a bradavky sa pod nimi neparia. Môžete sa tým vyhnúť napríklad vzniku kvasiniek.

Kedy vytekanie mlieka prestane?

Pravdepodobne by ste chceli dostať jasnú odpoveď, no aj v tomto prípade je to veľmi individuálne. Niektorým ženám mlieko vyteká po celý čas ako dojčia. Sú však aj ženy, ktorým mlieko vyteká len prvých 6-10 týždňov kým sa úplne nezladí ponuka a dopyt. Následne tento jav zvyčajne ustúpi.

Veľa šťastia s vytekajúcim mliekom 🤞.