Ako si vybrať odsávačku mlieka
Prinášame Vám jednoduchého sprievodcu odpoveďou na otázku ako si vybrať odsávačku mlieka. Už počas tehotenstva sa budete zamýšľať nad tým, či budete svoje mlieko odsávať alebo nie. Toto rozhodnutie ovplyvňuje množstvo faktorov. Môže to byť napríklad fakt, že sa vaše bábätko rozhodne prísť na svet skôr a vy mu budete chcieť zabezpečiť extra dávku zdravej výživy. Alebo sa chystáte späť do práce a chcete, aby bol váš drobček naďalej kŕmený vaším materským mliekom. Akýkoľvek dôvod už na odsávanie nájdete, v tomto článku sme pre vás pripravili pár tipov a užitočných rád, ktoré vám pomôžu zorientovať sa vo svete odsávania.
Prvá otázka, ktorá sa pri rozhodovaní o kúpe odsávačky vynára je, či budete potrebovať manuálnu (ručnú) alebo elektrickú odsávačku. Najprv skúste porozmýšľať nad tým, koľko času budete pravdepodobne venovať odsávaniu, ako často sa chystáte odsávať a na aké dlhé obdobie.
Manuálne odsávačky materského mlieka
Ručné odsávačky sú vynikajúcou pomôckou pre mamičky, ktoré odsávajú iba príležitostne alebo sú často na cestách. Sú zväčša celkom ľahké a kompaktné, dokážete si ich jednoducho zbaliť do tašky a odsávať v prípade naliatia prsníkov ak ste preč od bábätka. A samozrejme, nepotrebujete si robiť starosti s tým, kde nájdete zdroj elektriky alebo či nebudete pri odsávaní príliš hlučná. Môže to chvíľu trvať, kým si nájdete ten najlepší rytmus odsávania a hoci manuálne odsávačky väčšinou lepšie odsávajú pri plných prsníkoch, mnoho matiek im dáva prednosť najmä pre ich jednoduché použitie. Najnovší trend v manuálnych odsávačkách je udávaný silikónovou odsávačkou, ktorá funguje na princípe tzv. “let down” reflexu. Týmto reflexom sa mlieko spustí (začne vytekať), čo uľahčuje dojčenie a odsávanie. Silikónovú odsávačku si jednoducho pripevníte na prsník a vďaka prirodzenej stimulácii sa mlieko samé spustí a vy odsávate bez akejkoľvek ďalšej námahy.
Elektrické odsávačky materského mlieka
Elektrické odsávačky ako Single elektrická odsávačka a 2v1 Dvojitá elektrická odsávačka sú preferovanou voľbou pre ženy, ktoré chcú odsávať pravidelne (napr. ak je ich bábätko je v špecializovanej starostlivosti alebo ak sa chcú vrátiť spať do práce). Sú vybavené rôznymi úrovňami a štýlmi satia, aby napodobňovali dojčenie bábätka na prsníku, vďaka čomu sú často rýchlejšie ako manuálne. Môžete s nimi odsávať aj na cestách pomocou použitia batérií alebo iného alternatívne zdroja (napr. powerbanky).
Ak sa rozhodujete o tom, ktorú z elektrických odsávačiek si vybrať, skúste porozmýšľať nad nasledovnými radami: dvojitá elektrická odsávačka umožňuje odsávanie z obidvoch prsníkov naraz, čo výrazne šetrí čas (najmä ak potrebujete určité obdobie výlučne odsávať- vždy to ale konzultujte s vaším zdravotníkom), single elektrická odsávačka môže byť užitočnejšia, ak pri nadprodukcii mlieka potrebujete odsávať z jedného prsníka pri súčasnom dojčení z druhého.
Viac sa o výbere správnej odsávačky sa dočítate tu.
Pred každým použitím odsávačky a jej komponentov si dôkladne umyte ruky mydlom. Všetky časti odsávačky od seba oddeľte, aby sa mohli dôkladne umyť/sterilizovať a komponenty, ktoré sa nemusia umývať/sterilizovať (napr. hadičky pri elektrických odsávačkách) dajte nabok. Ak sterilizujete odsávačku po prvýkrát, odporúčame riadiť sa pokynmi v návode na použite. Sterilizujte vo vriacej vode relevantné časti po dobu 10 minút použitím dostatočne veľkého množstva vody. Jednotlivé časti by mali v hrnci voľne plávať. Po uplynutí času sterilizácie, ihneď vyberte všetky komponenty z hrnca a nechajte ich úplne vyschnúť.
Pred použitím odsávačky sa uistite, či sú všetky jej časti dostatočne suché, nakoľko čiastočne vysušené komponenty môžu ovplyvniť výkon odsávačky.
Navštívte našu stránku o produktoch, kde si môžete stiahnuť kompletné návody na použitie pri každej odsávačke.
Ak sa chystáte odsávať, usaďte sa do polohy, ktorá vám umožní cítiť sa uvoľnená a sedieť vzpriamená zároveň. Ak vaše bábätko nie je nablízku, na lepšie uvoľnenie hormónu, ktorý podporuje produkciu mlieka pôsobí dobre, ak sa môžete pozerať na obrázok vášho bábätka. Nezabúdajte tiež na vodu, ktorú by ste mali mať vždy po ruke. Hydratácia je pri odsávaní veľmi dôležitá.
V závislosti od odsávačky, ktorú používate, zvoľte si vaše ideálne nastavenia, ktoré vám pomôžu pri spustení mlieka a neskôr aj pri pravidelnom rytme odsávania. Je normálne, ak počas prvých používaniach toho veľa neodsajete. Hoci odsávačky napodobňujú satie vášho bábätka, stále je to mierne odlišné od dojčenia a vaše prsia potrebujú čas, kým si na to zvyknú. Ak chcete urýchliť spustenie mlieka, tzv. let down, skúste použiť teplé obklady, ako napríklad TheraPearl 3v1 obklad na prsia alebo odsávajte po teplej sprche.
Po určitom čase tiež zistíte, že existujú špecifické úseky dňa, kedy produkujete viac mlieka, ktoré sa dajú skvele využiť na odsávanie.
Predtým ako sa chystáte odsávať, je potrebné zvážiť kde a v čom budete vaše mlieko uskladňovať. Mlieko sa dá dnes odsávať do fliaš na materské mlieko alebo do sáčkov na materské mlieko, ak sú na to určené. Sáčky na mlieko zaberú menej miesta v mrazničke aj chladničke. Sklenené fľaše na materské mlieko sú zas tou najprirodzenejšou nádobou na skladovanie mlieka.
Čas ako dlho môžete materské mlieko bezpečne skladovať sa líši v závislosti od miesta a teploty: 4-6 hodín pri 15°C – 29°C, 3 dni môže byť mlieko uložené v chladničke a do 6 mesiacov v mrazničke.
Skladovaním materského mlieka v malých množstvách sa môžete vyhnúť veľkej strate. Ak mlieko zamrazujete, nezabudnite napísať dátum na fľašu/sáčok.
Pokyny k rozmrazovaniu a zohrievaniu mlieka sa líšia v závislosti od toho, či máte mlieko uskladnené vo fľaši alebo v sáčkoch. Najlepšie je preto prečítať si pokyny od výrobcu. Viac o skladovaní materského mlieka nájdete tu.
Potom, čo ste vašu odsávačku pred prvým použitím sterilizovali, môžete si vybrať, či budete ďalej zakaždým sterilizovať relevantné komponenty, jednoducho ich ručne očistíte teplou mydlovou vodou alebo ich umyjete v umývačke riadu. Nepoužívajte rozpúšťadlá na čistenie jednotlivých častí odsávačky a vždy ich opláchnite teplou vodou.
Ak ste sa rozhodli sterilizovať odsávačku po každom použití, môžete k tomu použiť akúkoľvek metódu sterilizácie, ale dajte pozor na komponenty, ktoré nie sú vhodné na sterilizáciu v mikrovlnke.
Pred každým použitím sa dôkladne presvedčte o tom, že všetky časti odsávačky sú úplne suché. Nikdy nesterilizujte hadičky alebo konektor na hadičky.
Pri čistení jemných častí odsávačky (biely ventil, fialová membrána) dbajte na to, že ich poškodenie môže ovplyvniť jej výkon. Ak potrebujete akékoľvek náhradné diely, napíšte nám na info@lansinoh.sk alebo si ich objednajte na našom eshope.