Poradenstvo
- Domovská stránka
- Poradenstvo
- Bábätko je tu
- Štvrtý trimester- čo môžno očakávať 3 mesiace po narodení dieťaťa
Štvrtý trimester- čo môžno očakávať 3 mesiace po narodení dieťaťa
Čo je to „štvrtý trimester“?
Prvé tri mesiace po narodení dieťaťa sú kritickým obdobím, ktoré dostalo nový názov „štvrtý trimester“. Je to fáza po tehotenstve, keď je vaše dieťa úplne bezmocné a závisle na vás, prispôsobujúc sa životu mimo lona. Záplava nových emócií, ktoré zažijete, keď sa stanete matkou, je často umocnená nedostatkom spánku. Spolu s prechodom vášho dieťaťa z lona na svet sa stáva toto obdobie náročným.
Azda každá tehotná žena si občas predstavuje, ako budú vyzerať jej dni, keď sa dieťa narodí. V mysli sa jej vynára obrázok pokojne spiaceho bábätka v jeho postieľke uprostred nádherne vyzdobenej detskej izby.
Ako však už všetci vieme, realita býva často odlišná od našich predstáv, najmä čo sa týka prvých troch mesiacov života bábätka- štvrtého trimestra. Vaše čerstvo narodené dieťa bude k vám pripútané tak, že sa v mnohých ohľadoch bude správať, akoby bolo stále v lone. Vaše telo je prirodzeným prostredím pre vášho drobca a dojčenie nahrádza placentu pri poskytovaní výživy a ochrany.
Ako to počas štvrtého trimestra vyzerá so spánkom?
Vaše dieťa sa narodí s dobre vyvinutými zmyslami chuti a vône, takže od prvého dňa rozpozná vašu vôňu. Bábätká vedia počuť hlas už keď sú v lone, takže rozpozná aj váš hlas.
Spánok vášho dieťaťa bude spočiatku vyzerať dezorganizovane a chaoticky. Zvyčajne bude závislý od vášho nosenia, hojdania, obijímania a hovorenia. Všetky tieto úkony pôsobia na novorodencov upokojujúco a utešujúco.
Mnoho vašich známych vám ako čerstvým rodičom poskytne veľa nevyžiadaných rád ohľadom spánku vášho novorodenca. Ľudia to myslia dobre a chcú byť nápomocní, ale keď je rád príliš veľa a príliš nevyžiadaných, môžete mať pocit, že vaše rodičovské schopnosti sa posudzujú iba podľa schopnosti dieťaťa prespať celú noc!
Tieto údajne „užitočné“ tipy často nezohľadňujú, že spánok je vývojový proces. Potreby spánku sa budú meniť v priebehu vývoja dieťaťa a v skutočnosti aj počas celého jeho života. Názory na to, koľko by malo dieťa spať, vytvárajú nerealistické očakávania rodičov, čo spôsobuje zbytočnú úzkosť a zbytočné starosti.
Čo by mali noví rodičia vedieť o spánku počas štvrtého trimestra?
Prvé týždne po narodení dieťaťa môžu byť vyčerpávajúce
Hoci sa sama stále zotavujete z tehotenstva a pôrodu, musíte zároveň uspokojovať všetky potreby vášho novorodenca cez deň aj v noci. Na rozdiel od iných zvierat, vaše dieťa nemôže chodiť a je na vás úplne odkázané kvôli starostlivosti, pozornosti a láske. Má iba základné inštinkty a reflexy, ktoré mu pomáhajú kontrolovať jeho správanie a pohyb.
V prvých dňoch môžete dostať veľa protichodných rád o plači, dojčení, režimoch spánku a základnej starostlivosti o dieťa, ktoré môžu byť únavné a psychicky vyčerpávajúce. Ako čerstvá matka urobíte všetko, čo je vo vašich silách, aby ste dali dieťaťu to najlepšie, takže ak sú ostatní kritickí, môžete sa cítiť napätá, nervózna alebo neistá. Matkám často ujde spánok pri problémoch alebo nekonečnom hľadaní „riešení“ na internete alebo v detských knihách.
Budete tiež precitlivelá na potreby svojho dieťaťa. Zrazu si uvedomíte, že ste vyskočili na nohy zakaždým, keď dieťa vydalo trochu hluku, skontrolovala jeho dýchanie každých pár minút alebo sa pripravila na kŕmenie ešte predtým, ako sa dieťa prebudilo. Dopriať si skutočný odpočinok môže byť naozaj ťažké.
Život počas štvrtého trimestra vám uľahčia dve veci: čo najlepší bonding s dieťaťom (pozri body 2 a 3 nižšie) a prijatie pomoci od blízkych priateľov a rodiny (alebo platená pomoc, ak je to pre vás možnosť). Využite všetky výhody, keď ostatní ponúknu pomoc, aby vám uľahčili život. Či už ide o šálku čaju, nákup potravín, alebo o starostlivosť o starších súrodencov. Pomôže vám to z času na čas zamerať všetku vašu pozornosť na starostlivosť o vášho novorodenca a tiež seba.
Uisťujeme vás, že čoskoro budete sebavedomejšia a ustálenejšia v starostlivosti o dieťa. Postupne sa začnete cítiť lepšie zorganizovaná a obaja sa začnete uvoľňovať, keď si zvyknete na svoju vlastnú rutinu. Únava bude stále realitou dní, pretože dieťa vyžaduje vašu starostlivosť a pozornosť vo dne i v noci, ale budete mať pocit, že máte veci viac pod kontrolou.
Novorodenci sa počas štvrtého trimestra dojčia často a často sa prebúdzajú
Novorodenci majú veľmi malé žalúdky a potrebujú sa najmä počas štvrtého trimestra kŕmiť často. Prebúdzajú sa najmenej každé dve až tri hodiny – niekedy častejšie – na mlieko. Ako vaše dieťa rastie, bude vedieť vydržať dlhšie medzi dojčeniami. Ľudské mlieko sa však rýchlo trávi, takže deti sa zvyčajne kŕmia po celý deň a noc. Každé dieťa má rozdielne požiadavky, preto je dôležité rozpoznať jeho signály hladu (napríklad olizovanie pier, cmúľanie prstov a vrtenie) a kŕmiť ho vždy, keď si to vyžiada.
Ako často spia novorodenci?
Novonarodené deti môžu spať približne 18 hodín denne, zvyčajne však najviac tri hodiny naraz. Počas prvého roku celková doba spánku klesne na približne 15 hodín denne a väčšina spánku sa koncentruje počas nočnej doby, keď vaše dieťa vybuduje svoj cirkadiánny rytmus. [1]
Môže byť ťažké uložiť dieťa do detskej postieľky, ak uprednostňuje spanie v náručí. Ideálnym riešením pre takúto situáciu je nosič alebo šatka. Dieťa bolo vo vašom lone „nosené“ amniotickým vakom a šatkovanie alebo nosenie dieťaťa v nosiči napodobňuje tento známy pocit.
Dodržiavajte pokyny týkajúce sa bezpečného nosenia detí a uistite sa, že vždy vidíte jeho tvár.Udržiavajte ju dobre podopretú a dostatočne blízko na to, aby ste ho vedeli pobozkať. Zaistite tiež, aby nebola jeho brada pritlačená k hrudi. [2]
Pri každodenných aktivitách s dieťaťom v nosiči bude cítiť pohyb, ktorý cítilo v lone. Poskytnete mu tým pohodlie a istotu. Ďalšou výhodou nosenia je, že pri novorodencovi sa jeho dýchanie a teplota regulujú prostredníctvom kontaktu s vami. [3] Kontakt pokožky medzi mamou a dieťaťom pomáha pri bondingu, vďaka čomu sa vaše dieťa cíti bezpečne a v pokoji. [4]
Koľko času potrebuje 3-mesačné dieťa na spánok?
Zvyčajne až po štvrtom trimestri, okolo troch až štyroch mesiacov môže vaše dieťa začať v noci dlhšie spávať a ľahšie zaspí samo. Rýchlejšie tiež prechádza zo stavu bdelosti do hlbokého spánku v porovnaní s prvými tromi mesiacmi, kedy prevládal ľahký spánok nazývaný tiež REM (rýchly pohyb očí) spánok.
Jeho cykly spánku a bdenia sa stanú vyspelejšími, no nezabudnite, že každé dieťa je iné a správa sa podľa svojich vlastných biologických rytmov. Nenúťte ho, aby sa prispôsobil určitému vzorcu, ak ešte naň nie je pripravené. Niektoré deti sú väčší spáči, zatiaľ čo iné uprednostňujú častejšie kŕmenie a krátke zdriemnutia namiesto dlhého spánku.
Je úplne normálne, keď sa bábätká v noci prebúdzajú a kŕmia. Podľa nedávnej kanadskej štúdie [5] nedokáže viac ako polovica šesťmesačných detí spať osem hodín vkuse. Očakávajte, že sa deti budú v noci budiť počas väčšej časti prvého roka. Ak je to možné, kompenzujte to jedným alebo dvoma spánkami počas dňa (alebo inak povedané- pospite si s vašim dieťaťom). Vedci zistili, že vynikajúci spôsob, ako sa fyzicky a psychicky zotaviť, ak je nočný spánok pravidelne narušený je počas dňa si trochu zdriemnuť. [6]
Vaše dieťa chce byť stále blízko vás
Detský fond OSN (Unicef) odporúča, aby deti spali v rovnakej miestnosti ako ich matka najmenej počas prvých šiestich mesiacov, aby sa uľahčilo dojčenie a znížilo sa riziko syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). Hoci ste už v detskej izbe nachystali detskú postieľku a plánujete tam svoje dieťa ukladať, je pravdepodobné, že sa tak počas prvých mesiacov nemusí stať. Pamätajte, že na začiatku bude vaše dieťa akoby “predĺžená časť” vás samých, pričom jeho pohodlie a bezpečnosť sú nevyhnutné pre vaše blaho.
Skvelé a praktické riešenie je pripevniť jeho postieľku k vašej vlastnej posteli alebo položiť košík, v ktorom bude spať blízko vašej postele. Získate tým obaja svoj vlastný priestor bez toho, aby ste boli od seba oddelení. Niektorí rodičia preferujú spoločné spanie a občas sa to stane aj tím, ktorí boli predtým vzásade proti. Spoločné spanie je výhodné najmä ak dieťa nevie zaspať, alebo sa v noci často budí.
Pre a proti spoločného spania
Ak ste sa rozhodli pre spoločné spanie s dieťaťom, je dôležité postupovať podľa bezpečnostných pokynov vydaných poprednými odbornými organizáciami: [7]
- Uložte svoje dieťa na chrbát do voľného priestoru na pevnom, plochom matraci.
- Uistite sa, že vaše dieťa nemôže spadnúť z postele alebo uviaznuť medzi posteľou a stenou.
- Chráňte svoje dieťa pred vankúšmi, perinami, prikrývkami a inými predmetmi, ktoré by ho mohli udusiť alebo spôsobiť prehriatie.
- Nepovoľujte domáce zvieratá v posteli.
- Nikdy nenechávajte svoje dieťa samo na lôžku pre dospelých.
A nikdy spolu nespite, ak:
- Vy alebo ktokoľvek iný vo vašej domácnosti fajčíte (aj keď v spálni nefajčíte)
- Ste na pohovke alebo v kresle – výrazne to zvyšuje riziko SIDS.
- Ste obzvlášť unavení
- Vaše dieťa sa narodilo predčasne (pred 37 týždňami) alebo veľmi malé (do 2,5 kg alebo 5,5 lb).
- Nespite s dieťaťom, keď pijete alkohol alebo užívate drogy, ktoré môžu spôsobiť ospalosť (legálne alebo nelegálne).
Je bežné, že po narodení dieťaťa sa cítite fyzicky a emocionálne ako vo víchrici. Nebuďte prekvapená, ak ste na začiatku vyčerpaná a niekedy aj znepokojená. Podpora a starostlivosť zo strany vášho partnera, rodiny a priateľov vám pomôže zotaviť sa. Dodá vám dôveru a pomôže vám načúvať svojmu vnútornému hlasu – ktorý vás bude s najväčšou pravdepodobnosťou viesť k tomu, aby ste svoje dieťa udržiavali vo dne i v noci blízko.
Dojčenie a spoločné spanie vám pomôžu úplne sa prispôsobiť svojmu dieťaťu a uspokojiť jeho životne dôležitú potrebu bezpečnosti, tepla a výživy.
Pokračovaním úzkeho spojenia, ktoré ste si užili počas tehotenstva, sa zosynchronizujú vaše vnútorné hodiny, takže získate viac odpočinku a spánku. Tieto prvé tri mesiace života dieťaťa pomáhajú novorodencom prispôsobiť sa a adaptovať sa životu po narodení. Štvrtý trimester sa zdá byť prirodzeným a nevyhnutným pokračovaním tehotenstva, ktorý vám umožní vytvoriť si puto s dieťaťom a nájsť spolu harmóniu.
[1] https://www.basisonline.org.uk/normal-sleep-development/
[2] http://babyslingsafety.co.uk
[3] www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16252290
[4] www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16252290
[5] www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30420470
[6] https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1111/j.1365
[7] www.lullabytrust.org.uSk/safer-sleep-advice/co-sleeping/
autor: Myriam Panard, medzinárodný konzultant pre certifikáciu laktácie (IBCLC) pre spoločnosť Lansinoh France