Poradenstvo
- Domovská stránka
- Poradenstvo
- Klinické perly o dojčení
- Oligosacharidy materského mlieka HMOs
Oligosacharidy materského mlieka HMOs
Oligosacharidy materského mlieka (HMOs) sú zložené cukry, ktoré sa nachádzajú výhradne v ľudskom mlieku. Sú kľúčové pre vývoj novorodenca a poskytujú mu viacvrstvovú ochranu pre jeho zdravý vývoj.
Vedci identifikovali viac ako 200 rôznych oligosacharidov v materskom mlieku. Žiadene mlieko iných cicavcov neobsahuje také množstvo a diverzitu (kravské mlieko
má len okolo 40 oligosacharidov). Najviac HMOs sa nachádza v kolostre (do 25g/L) do 15g/L v zrelom mlieku).
Budovanie črevnej mikroflóry a zdravého vývoja čriev : HMOs pomáhajú budovať zdravý črevný mikrobióm u novorodencov, čo prináša trvalý pozitívny vplyv na tráviaci a imunitný systém dieťaťa. Črevný mikrobióm dojčiat narodených cisárskym rezom sa líši od mikrobiómu dojčiat narodených vaginálnym pôrodom. Dosiahnuť počet bifidobaktérií pozorovaných v črevnom mikrobióme dojčiat narodených vaginálnym pôrodom môže trvať až 6 mesiacov.
Podpora imunitného systému a budovanie antivírusovej ochrany: HMOs majú antimikrobiálne a antivírusové účinky. Pôsobia ako „návnady“ na atogény, chránia pred respiračnými, močovými a žalúdočno- črevnými chorobami. HMO znižujú riziko nekrotizujúcej enterokolitídy (NEC), čo je potenciálne smrteľné ochorenie čriev u predčasne narodených detí.