Poradenstvo
- Domovská stránka
- Poradenstvo
- Dojčenie
- Prvé objímanie s bábätkom- kontakt koža na kožu
Prvé objímanie s bábätkom- kontakt koža na kožu
Existuje veľa podstatných dôvodov pre matku aj bábätko, prečo je kontakt koža na kožu, alebo bonding tak veľmi odporúčaný. Aké sú tieto dôvody?
Čomu všetkému bonding prispieva?
Kontakt koža na kožu prináša bábätku viac radosti- vyplavuje sa mu počas neho do mozgu oxytocín (tzv. hormón lásky), ktorý ho chráni pred stresom a predstavuje tak najlepší možný začiatok procesu bondingu. Kontakt s vašou pokožkou tiež pomáha pokožke novorodenca, aby si od vás získala vaše zdravé baktérie. Tieto baktérie obalia detskú pokožku a poskytnú mu extra vrstvu ochrany pred infekciami. Existuje veľa dôvodov prečo by sa bábätka nemali umývať aspoň počas prvých 24 hodín po narodení a možno aj počas prvých pár dní. Biely povlak na koži vášho bábätka sa nazýva „vernix“- je to detská prirodzená hydratačná zložka, ktorá sa pomaly vstrebe do jeho pokožky.
Vaša telesná teplota pri kontakte s bábätkom bude regulovať tú jeho, čím mu zabezpečí vyššiu telesnú teplotu (nebude podchladené), tep vášho srdca a dýchanie reguluje jeho tep a jeho dýchanie. Všetko toto pomáha vášmu bábätku udržať si vyrovnanú hladinu cukru v krvi. Tzv. „pôrodný plač“- plač bábätka ihneď po narodení mu pomáha vyčistiť si pľúca od plodovej vody a iniciovať dýchanie.
Objímanie tiež pomáha uvoľniť oxytocín a prolaktín- hormóny, ktoré v podstatnej miere ovplyvňujú dojčenie a materstvo celkovo. Vaše dieťa vďaka kontaktu koža na kožu začne prejavovať svoje sacie pudy a jeho tráviaci systém bude stimulovaný.
Ak sa deti narodia predčasne, kontakt koža na kožu im môže do veľkej miery pomôcť získať stabilitu, udržať ich telesnú teplotu, bojovať s infekciami a lepšie rásť a rozvíjať sa. Všetko toto môže prispieť k tomu, aby bolo vaše dieťa prepustené z nemocnice v lepšom stave. Predčasne narodené deti, ktoré sú kŕmené materským mliekom majú väčšiu šancu dostať sa domov z nemocnice skôr. Váš lekár vám poradí kedy bude možné, aby ste svoje bábätko mohli držať v kontakte koža na kožu.
Ako vyzerá kontakt koža na kožu?
Keď sa bábätko osuší, položí sa na vašu hruď alebo brucho. Môžete sa tiež dohodnúť s vaším doktorom, aby počkal s prestrihnutím pupučníkovej šnúre, ktorá vás s bábätkom spája. Neskoršie prestrihnutie poskytne vášmu dieťaťu veľa benefitov.
Hneď po narodení majú deti prirodzený inštinkt kŕmiť sa. Ak ho ponecháte bez prerušenia v kontakte koža na kožu, začne robiť nasledujúce kroky k tomu, aby inicioval prvé dojčenie:
- Keď ho prvý krát položíte na hrudník, na určitý čas bude pokračovať v popôrodnom plači
- Uvoľní sa a zaspí- toto mu pomôže spamätať sa z pôrodu
- Začne sa budiť, môže začať vysielať prvé signály ku kŕmeniu
- Začne sa jemne hýbať, niektoré deti sa vedia poriadne myknúť smerom k prsníku alebo k hrudi ak sú na bruchu- môže to vyzerať trochu desivo! Ale je to úplne normálne správanie- nezastavujte dieťa v jeho pohyboch tým, že ho budete silno držať alebo že mu zabránite, aby si našlo svoju cestu k prsníku
- Vaše dieťa sa začne plaziť k vášmu prsníku- jemne ho pridržiavajte, ale nepomáhajte mu- hoci je to ťažká úloha, lebo inštinktívne mu budete chcieť pomôcť- nenáhlite ho, ono to dokáže aj samo!
- Dosiahnutie prsníka predstavuje pre vaše dieťa veľkú výpravu, najmä keď sa len práve narodilo! Preto je dosť možné, že si znovu bude chcieť odpočinúť- nechápte to tak, že sa nechce dojčiť- len počkajte, kým sa znovu zobudí
- Teraz môže začať vysielať prvé signály ku kŕmeniu- oblizuje si pery a vašu bradavku, hýbe hlavou a ovoniava vás. Po chvíli sa prisaje a kŕmi
- Môže prestať a znovu začať- nie je treba ho k dojčeniu viac nabádať, skončí, keď bude hotové a zaspí
Ideálne…
Ideálne by tento proces nemal byť narušený bežnými novorodeneckými kontrolami. Je samozrejmé, že každý chce vedieť koľko dieťa váži, ale táto záležitosť spolu s ostatnými kontrolami môže počkať, až kým nie je vaše dieťa nakŕmené. Tým, že necháte dieťa doplaziť sa k prsníku a skúsiť si prvé dojčenie, pomôžete im zapamätať si, čo majú robiť pri ďalších kŕmeniach.
Sú aj situácie, kedy to nie je možné, aby ste začali s kontaktom koža na kožu ihneď po pôrode- napríklad, ak sa dieťa narodilo predčasne, ak nastal problém pri pôrode a musí byť pod starostlivosťou neonatológa. Niekedy tiež lieky, ktoré ste užili počas pôrodu môžu spôsobiť to, že vaše bábätko bude slabšie reagovať na kŕmenie. Môžte byť príliš unavená, alebo potrebujete ďalšie analgetiká, kým vám napravia poškodenia hrádze. V týchto prípadoch vám váš lekár môže odporučiť ako postupovať, avšak kontakt koža na kožu je stále tou najlepšou voľbou pre vás a vaše dieťa.
Fúha! Je toho fakt dosť veľa, čo treba pochopiť- návšteva predpôrodnej prípravy alebo skupín podporujúcich dojčenie vám pomôže prediskutovať oblasť kontaktu koža na kožu a prvého dojčenia. Pamätajte na to, že sa snažíte robiť to najlepšie pre vaše dieťa. Prajeme vám nádherné prvé objatie s vaším bábätkom!
Súvisiace kategórie
Súvisiace články
-
Dojčenie v prvých dňoch po pôrode
Ak ste po pôrode vy a vaše dieťa v poriadku, určite sa snažte priložiť...
Čítať viac
Súvisiace produkty
-
Lansinoh HPA® Lanolínový krém na bolestivé bradavky
Bolestivé bradavky sú bežným problémom vyskytujúcim sa v období dojčenia. Najčastejšou príčinou... Zobraziť -
Lansinoh Teplý a chladivý gélový obklad na prsia
Lansinoh Teplý a chladivý gélový obklad na prsia prináša úľavu od bolestí pri rôznych problémoch... Zobraziť -