Poradenstvo
- Domovská stránka
- Poradenstvo
- Starostlivosť o detskú pokožku
- Ako sa vyhnúť potravinovým alergiám
Ako sa vyhnúť potravinovým alergiám
Potravinové alergie sa stávajú čoraz bežnejším javom. Môžu sa vyskytnúť pri jedení, dýchaní a dokonca aj keď sa pokožka dostane do kontaktu čo i len s malým množstvom alergénu. Symptómy, ktoré sa následne vyskytnú môžu byť od slabých reakcií až po také, kde je nutnosť hospitalizácie. Testovanie pomáha identifikovať, na ktoré jedlá je váš drobček alergický, avšak, pre lepšie upresnenie, je dobré povedať svojmu doktorovi, ktoré jedlá ste za posledné dni jedli.
Mamičkám v rodinách, ktoré majú v svojej histórii ekzémy, astmu a potravinové alergie je odporúčané výlučne dojčiť po dobu 6 mesiacov. Aj keď je nepravdepodobné, že dojčenie samo o sebe zabráni vzniku alergie, jej závažnosť sa ale dojčením znížiť môže. Kravské mlieko a vajcia sú častým spúšťačom potravinových alergií, hoci deti vyrastajú práve na týchto dvoch potravinách. Alergia na arašidy trvá zvyčajne celý život a nie je doteraz známe, že ak sa budú Vaše deti vyhýbať ich konzumácii, nevyvinie sa u nich alergia v niektorom štádiu ich života. Avšak, ak ste alergická na arašidy, nemali by ste ich podávať ani svojim deťom.
Zavádzanie príkrmov
Zavádzanie príkrmov do jedálnička dieťaťa sa odporúča od ukončeného 6. mesiaca dieťaťa ako doplnok popri dojčení. Dojčené deti od 6. mesiaca spotrebujú väčšie množstvo energie, výživných látok a vitamínov, ktoré im práve príkrmy vedia zabezpečiť a sú tiež vo veku, kedy potrebujú skúšať nové chute. Zavedie príkrmu v tomto veku môže znížiť riziko vzniku alergií- Vaše plne dojčené dieťa nepotrebuje dostávať príkrm pred jeho 6. mesiacom.
Keď začnete podávať prvé príkrmy Vášmu dieťaťu, rozhodnite sa pre také jedlá, ktoré sú najmenej pravdepodobnými alergénmi: ako prvé koreňové zeleniny- mrkva, kvaka, zemiak, paštrnák, sladký zemiak; neskôr ostatná zelenina- špenát, brokolica, zelená fazuľka, cuketa, karfiol; ovocie: jablko, hruška, banán, slivka, broskyňa, marhuľa, avokádo (dávajte pozor na kôstky v niektorých druhoch ovocia- vyhýbajte sa ich kontaktu s deťmi); ryža resp. lúpaná ryža, merlík čílsky, cereálie, cestovina/ rezance z ryže, kukurica; jahňacie, hovädzie, morčacie a kuracie mäso; šošovica a iné strukoviny. Jedlá môžu byť pripravované z varených rajčín ale zo začiatku sa určite vyhnite čerstvým rajčinám.
Po určitom čase od zavádzania prvých príkrmov, čerstvé rajčiny, citrusy a bobuľové ovocie môžu byť pridané do jedálnička Vášho dieťaťa.
Potraviny, ktoré môžu vyvolať alergické reakcie sa môžu zavádzať od 6. mesiaca dieťaťa. Platí zásada, že by sa vždy mala zaviesť len jedna potravina, ktorá môže byť alergénom, aby sa dostatočne mohli odsledovať akékoľvek reakcie dieťaťa. Potraviny, ktoré s vysokou pravdepodobnosť môžu vyvolať alergickú reakciu sú: mlieko, vajcia, lepok, biela múka, sója, ryby, mäkkýše, burský orech, lieskovce, semená plodov.
Symptómy alergických reakcií
Nárast svrbiacich vyrážok, opuch, ekzém a dýchacie ťažkosti, upchatý nos, chrčanie, kašeľ. Reakcie, ktoré môžu prísť neskôr: riedka a odpudivo zapáchajúca stolica; zápcha, zvracanie, gastroezofageálny reflux, bolesti zadku, vyrážky v plienkovej oblasti, slabé priberanie na váhe, ekzém- ak si myslíte, že vaše dieťa má niektoré z týchto problémov, potrebujete sa určite kontaktovať s lekárom.
Každé dieťa je vystavené riziku vzniku potravinových alergií, aby ste mu pomohli znížiť pravdepodobnosť tohto faktu, mali by ste:
- Výlučne dojčiť 6 mesiacov, zaviesť príkrmy od ukončeného 6. mesiaca a pokračovať v dojčení aj po zavedení príkrmov
- Zavádzať len po jednej alergénnej potravine a sledovať akékoľvek alergické reakcie dieťaťa
- Rozprávať sa so zdravotníkom predtým, ako dieťaťu zavediete do jedálnička arašidy, ak na ne existovala alergia v histórii vašej rodiny
Dojčenie Vášho dieťaťa je výborný prostriedok na to, aby ste mu pomohli vyhnúť sa potravinovým alergiám, najmä keď je výlučne dojčené prvých 6 mesiacov. Odstupňované zavádzanie príkrmov, predovšetkým takých, ktoré sú potencionálnymi alergénmi Vám pomôže zistiť či má dieťa nejakú alergiu. Pamätajte, že vždy je dobré dať skontrolovať Vaše dieťa pediatrovi ak ste si nie istá, či sú symptómy dôsledkom alergickej reakcie alebo inej choroby.
Súvisiace kategórie
Súvisiace články
Súvisiace produkty
-
Lansinoh 2v1 Dvojfázová dvojitá elektrická odsávačka
Lansinoh 2v1 dvojfázová dvojitá elektrická odsávačka je najlepšou voľbou pre matky, ktoré hľadajú... Zobraziť -
Lansinoh HPA® Lanolínový krém na bolestivé bradavky
Bolestivé bradavky sú bežným problémom vyskytujúcim sa v období dojčenia. Najčastejšou príčinou... Zobraziť -
Lansinoh Teplý a chladivý gélový obklad na prsia
Lansinoh Teplý a chladivý gélový obklad na prsia prináša úľavu od bolestí pri rôznych problémoch... Zobraziť