Poradenstvo
- Domovská stránka
- Poradenstvo
- Bábätko je tu
- Dostáva moje bábätko dostatok mlieka?
Dostáva moje bábätko dostatok mlieka?
Jedna z najstresovejších otázok, ktoré vŕta v hlave takmer každej mamičky v prvých dňoch po pôrode je to, či jej dieťa dostáva dostatok mlieka. Nemusíte sa však báť, existuje veľa znakov, ktoré vám pomôžu nájsť odpoveď na túto otázku a upokojiť sa.
Vaše prvé mlieko, kolostrum, sa produkuje iba vo veľmi malých množstvách (v priemere 37 ml v priebehu prvých 24 hodín. Postupne jeho tvorba denne narastá, keďže žalúdok bábätka rastie a tým aj jeho dopyt po mlieku. Novorodenci majú po narodení žalúdok veľký ako gulička, do ktorej sa v priemere zmestí 7-14 ml (čajová lyžicka má 5 ml). Kým začnete produkovať zrelé mlieko (cca od 14. dňa života dieťaťa), jeho žalúdok narastie tak, aby sa prispôsobil väčším objemom (približne 500 ml každých 24 hodín až do 750 ml každých 24 hodín v 3 mesiacoch). Plač je neskorým znakom hladu. Je dobré prikladať dieťa k prsníku ešte predtým, ako začne plakať.
Novorodenci sa dojčia pomerne často, 8 – 12 alebo viackrát za 24 hodín. Toto časté dojčenie v prvých dňoch pomáha signalizovať prsníkom, aby pre dieťa vyprodukovali dostatok mlieka.
Každé prikladanie dieťaťa k prsníku pomáha rozbiehať laktáciu a zvyšovať tvorbu mlieka. Pri tvorbe mlieka je dôležitý aj pokoj a určitá dávka sebadôvery. Stres a úzkosť môžu spomaľovať tvorbu hormónu oxytocín, ktorý je kľúčový pri produkcii mlieka.
Aj keď je náročné presne určiť, koľko vaše dieťa z prsníka vypije (v podstate to ani nie je vašou úlohou:) ), tu je pár bodov, pomocou ktorých môžete sledovať, či má vaše dieťa dostatok mlieka.
Znaky správneho priberania (aka dieťa má dostatok mlieka):
- Dieťa sa dojčí často, 8 – 12 krát za 24 hodín
- Dieťa vyzerá po kŕmení spokojné a šťastné a samo uvoľňuje prsník. Zaujímavým znakom hladného dieťaťa sú jeho zovreté pästičky. Keď sa dieťa nadojčí a je spokojné, pastičky uvoľní a otvorí dlane.
- Priberá na váhe (ideálne je nestresovať sa každý deň vážením dieťaťa)
- Počas dojčenia vidíte, že dieťa mlieko prehĺta. Deje sa to vtedy, keď sa matke spustí mlieko, dôjde k tzv. let-downu a dieťa dostáva väčšie množstvo mlieka. Na začiatku každého dojčenia začína bábätko s rýchlymi sacími pohybmi- stimuláciou prsníka, ktorý následne vyvolá let-down. Satie sa spomalí, ústa bábätka sa naplnia väčším množstvom mlieka, ktoré následne prehltnú. Môžete pozorovať klesanie a dvíhanie brady pri prehĺtaní.
- Počet pomočených plienok za 24 hodín. Dieťa nemusí spočiatku veľmi močiť, ale to sa každým dňom zvyšuje. Druhý deň po pôrode má cca dve vlhké plienky za 24 hodín, tretí deň má štyri a cca od 5. dňa máva zvyčajne šesť alebo viac za 24 hodín. Mokré plienky sú dôkazom dobrej hydratácie, zatiaľ čo plienky so stolicou hovoria o dostatočnom množstve prijatých kalórií.
- Stolica novorodenca postupne mení farbu- bledne. Z čiernej v prvých dňoch po pôrode, na zelenú až na žltú (praženicovitá). Táto horčicovožltá stolica je zvyčajne neforemná a kyprá, konzistenčne pripomína hustejšiu polievku. V prípade akejkoľvek otázky ohľadom stolice, neváhajte sa opýtať svojho pediatra. Dieťa by malo mať od 4.dňa veku 3-4 stolice každý deň.
- Dieťa je čulé a aktívne, keď je hore a dosahuje svoje vývojové míľniky
Aké sú znaky, ktoré hovoria o tom, že dieťa nedostáva dostatok mlieka?
- Dieťa sa zdá byť letargické, spavé. Deti, ktoré nedostávajú dostatok mlieka majú málo energie. Dieťa bude pravidelne spať 4 a viac hodín naraz.
- Dieťa trávi príliš málo alebo príliš veľa času na prsníku. Bábätko, ktoré sa nedojčí správne môže krátko po začiatku kŕmenia zaspať alebo mu môže dojčenie trvať dlhšie ako 30 – 40 minút.
- Prisatie je bolestivé a prsia opuchnuté. Zlé prisatie znemožňuje dieťaťu získať dostatočné množstvo mlieka. V tomto prípade odporúčame kontaktovať laktačnú poradkyňu, ktorá vám pomôže so správnymi prisatím.
- Dieťa znovu nenadobudlo jeho pôrodnú hmotnosť do 10 – 14 dní alebo je jeho prírastok pomalší, ako sa očakávalo. 155-240 gramov za týždeň je štandard.
- Dieťa nemá pravidelnú stolicu (do štyroch dní by mali mať 3-4 stolice denne). Moč dieťaťa nie je bledý a / alebo v plienke vidíte červenohnedý „tehlový prach”
Znaky správneho prisatia:
- Jeho brada sa dotýka vášho prsníka a do jeho naširoko otvorených úst sa vošla veľká časť dvorca bradavky.
- Dojčenie vás nebolí (okrem prvotnej citlivosti pri prisatí a prvých poťahoch, na ktoré môžete použiť Lansinoh HPA lanolín).
- Ak je dvorec okolo bradavky viditeľný, je to viac nad vrchnou perou dieťaťa ako pod jeho spodnou perou.
- Jeho líca sú počas satia okrúhle.
- Sám sa odpojí z prsníka keď sa už nadojčil.
Čo môžem urobiť, ak si nemyslím, že moje dieťa má dostatok mlieka?
Väčšina problémov s dojčením, vrátane nedostatočného prísunu mlieka, sa dá vyriešiť oveľa jednoduchšie, ak sa budú riešiť skôr ako neskôr. Ak si nie ste istá, či máte alebo nemáte problém, obráťte sa buď na svojho pediatra alebo na laktačnú poradkyňu. Návšteva a kontrola prisávania od zdravotníka/laktačnej poradkyne vám môže dodať potrebný pokoj a istotu, že dojčenie prebieha v poriadku.
Ak sa obávate, že vaše dieťa nemá dostatok mlieka, zvážte jeho odsávanie. Odstriekané mlieko môžete dieťaťu podávať napríklad čajovou lyžičkou, šálkou alebo priamo do jeho úst pomocou Silikónovej odsávačky- kolektora materského mlieka (video ako na to nájdete na našom IG @lansinoh_cz_sk alebo u pôrodnej asistentky @lipirea_blog).
Ak vaše dieťa vykazuje známky nedostatočného prísunu materského mlieka, neváhajte vyhľadať pomoc. Pamätajte, že hlavným odborníkom na svoje dieťa ste vy. Ak sa vám niečo nezdá v poriadku, verte svojej intuícii a požiadajte o pomoc.
Dojčenie je viac ako len prísun mlieka
Fyzický akt dojčenia je viac ako prísun mlieka pre vaše dieťa. Dojčením prinášate teplo, výživu a lásku sebe navzájom. Porozumením znakov správneho dojčenia a sebadôverou v dojčení pomôžete sebe aj dieťaťu k pokojnejšiemu obdobiu šestonedelia. Držíme palce :).
Zdroj: La Leche League https://www.llli.org/breastfeeding-info/is-baby-getting-enough/
Súvisiace kategórie
Súvisiace články
-
Dojčenie v prvých dňoch po pôrode
Ak ste po pôrode vy a vaše dieťa v poriadku, určite sa snažte priložiť...
Čítať viac -
Výhody dojčenia pre matku a dieťa
Štúdie ukázali, že dojčenie prináša matke a jej dieťaťu širokosiahle výhody pre ich zdravie....
Čítať viac -
Jedálniček dojčiacej matky
Zdravo sa stravovať nevyhnutne nemusí znamenať, že strávite v kuchyni veľa času: výživné jedlá vieme...
Čítať viac -
Polohy pri dojčení
Najbežnejšie polohy pri dojčení Vyskúšajte rôzne polohy pri dojčení a zistite, ktorá vám a vášmu...
Čítať viac
Súvisiace produkty
-
Lansinoh HPA® Lanolínový krém na bolestivé bradavky
Bolestivé bradavky sú bežným problémom vyskytujúcim sa v období dojčenia. Najčastejšou príčinou... Zobraziť -
Lansinoh Teplý a chladivý gélový obklad na prsia
Lansinoh Teplý a chladivý gélový obklad na prsia prináša úľavu od bolestí pri rôznych problémoch... Zobraziť -
Lansinoh Pumpička na bradavky pre správne prisatie
Lansinoh pumpička na bradavky pre správne prisatie LatchAssistTM pomáha matkám jemne vytiahnuť... Zobraziť