Poradenstvo
- Domovská stránka
- Poradenstvo
- Bábätko je tu
- Hrádza po pôrode – dôkladná starostlivosť a hygiena
Hrádza po pôrode – dôkladná starostlivosť a hygiena
Ruptúra hrádze alebo epiziotómia
Pôrod predstavuje enormnú psychickú a fyzickú záťaž na psychiku i telo ženy. Jedným z častých problémov po pôrode bývajú pôrodné poranenia hrádze. Hrádza (pozn. perineum) je tkanivová oblasť lokalizovaná medzi vaginálnym otvorom – pošvou a konečníkom. Táto oblasť patrí v priebehu vaginálneho pôrodu k najviac namáhaným.
Pri prirodzenom pôrode býva u mnohých žien častým javom, že z dôvodu obrovského tlaku na toto miesto, dochádza k naťahovaniu perinea alebo až k ruptúre, teda natrhnutiu hrádze. Tkanivo sa tak natrhne smerom ku konečníku a rozíde sa. Na základe určitých indikácií tiež môže pôrodný lekár pristúpiť k epiziotómii, čo je cielený nástrih hrádze. Dôvodom pre vykonanie nástrihu môže byť nevhodná poloha dieťatka v pôrodných cestách, jeho slabá dychová frekvencia, príliš veľký plod, neschopnosť rodičky dostatočne tlačiť alebo predčasný pôrod. V týchto prípadoch je však nevyhnutné pristúpiť k šitiu vzniknutej rany v tejto oblasti. Následne si toto citlivé a bolestivé miesto vyžaduje špeciálnu starostlivosť a hygienu. Aké problémy môže mať žena po poranení hrádze?
- Bolestivé pocity pri pohybe alebo počas sedenia
- Riziko vzniku infekcií
- Svrbenie či pálenie
- Inkontinencia
- Problémy so stolicou
- Bolestivý pohlavný styk
Hygiena v mieste poranenia
Hrádza sa nachádza v intímnej oblasti a po poranení si preto vyžaduje o to väčší dôraz na pravidelnú a správnu hygienu. Samotná čerstvá rana je po šití náchylná na infekcie a vznik zápalov, čo môže viesť k zdĺhavejšiemu hojeniu rany. Odborníci a lekári odporúčajú mamičkám po poranení hrádze a následnom šití nosiť hygienické pôrodné vložky, ktoré znižujú riziko zanesenia infekcie, sú vzdušné a pomáhajú aj pri popôrodnom krvácaní (lochia). Vložku by ste si mali pravidelne meniť viackrát do dňa.
Z pohľadu dôslednej hygieny je dôležité, aby ste si oblasť hrádze umývali niekoľkokrát denne, a to aj po každej potrebe. Určite nepoužívajte parfumované sprchové gély ani mydlá. Odporúča sa používanie čistej vody alebo intímneho mydla s antibakteriálnym účinkom určeného práve na takýto typ hygieny. Pre oplach je vhodné používať popôrodnú spršku na hrádzu. Vďaka nej si môžete intímnu oblasť umývať po každej toalete.
Starostlivosť o hrádzu – rýchlejšie hojenie
Dĺžka hojenia pri ranách tohto druhu závisí od toho, aký rozsah poranenie má. Väčšinou býva hojenie po epiziotómii rýchlejšie (neplatí to vždy), pretože rana je po nástrihu rovnomerná (cca. 2 až 4 cm). V niektorých prípadoch však aj epizitómia môže mať väčší rozsah. Pri prirodzenom natrhnutí hrádze môže byť tkanivo potrhané v rôznych smeroch, preto býva šitie komplikovanejšie a hojenie trvá dlhšie. Niekedy je poranenie hrádze len menšieho rozsahu. Napriek tomu môže byť toto miesto veľmi citlivé a bolestivé.
K lepšiemu hojeniu rany prispievajú studené obklady alebo oplachovanie vlažnou vodou. Veľmi účinné sú dnes kvalitné intímne prípravky určené na úľavu od bolesti, pálenia, svrbenia a rýchlejšiu regeneráciu rany. Môže ísť o chladiace gély alebo upokojujúce spreje, ktoré obsahujú účinné organické zložky. Zároveň sa veľmi ľahko aplikujú. Pomôcť môžu aj krátke sedacie kúpele s bylinkovými extraktami.
Nezabúdajte, že pohlavnému styku sa musíte vyhýbať dovtedy, dokým rana nebude zrastená a zároveň nebudete v danej oblasti pociťovať žiadne bolesti. Ak vás bolesť obmedzuje, spomínané popôrodné vložky taktiež zvyšujú pohodlie práve u žien s poranením hrádze. Vhodnou pomôcku pri bolestiach môže byť aj popôrodný vankúš.
Cvičenie a masáž hrádze pred pôrodom
Cvičenie a masáž hrádze pred pôrodom môžu fungovať ako prevencia predtým, aby ste sa natrhnutiu či nástrihu hrádze vyhli. Masáž hrádze pred pôrodom je odporúčaná pôrodnými lekármi, asistentmi i dulami. Dôležitá je pravidelnosť a správna technika. Používať by ste mali vhodný masážny olej určený na intímne partie či priamo na masáž hrádze. Masážou tohto pošvového tkaniva tiež zabezpečíte, že aj v prípade poranenia sa táto oblasť lepšie hojí. Vhodná je masáž aj po poranení, no až v okamihu, kedy je rana zacelená. Veľmi vhodné sú pre posilnenie panvového dna Kegelove cviky. Tie prispievajú k plynulejšiemu pôrodu, znižujú bolestivosť pri pôrode, eliminujú vznik inkontinencie a zvyšujú flexibilitu pôrodných ciest. Riziko natrhnutia hrádze je tak nižšie.
Súvisiace kategórie
Súvisiace produkty
-
Lansinoh Organický upokojujúci sprej na hrádzu po pôrode
Lansinoh Organický upokojujúci sprej na hrádzu po pôrode bol špeciálne vyvinutý na perineum pre... Zobraziť -
Lansinoh Popôrodná sprška na hrádzu
Lansinoh Popôrodná sprška na hrádzu poskytuje jemný prúd vody na vyčistenie a upokojenie citlivej... Zobraziť -
Lansinoh Organický olej na masáž hrádze
Lansinoh Organický olej na masáž hrádze vyživuje pokožku perinea a uľahčuje perineálnu masáž.... Zobraziť -
Lansinoh Extra savé popôrodné vložky L
Lansinoh Extra savé popôrodné vložky boli navrhnuté špeciálne pre popôrodné krvácanie (tiež... Zobraziť