Poradenstvo
- Domovská stránka
- Poradenstvo
- Pôrod
- Jednoduché riešenia na úľavu od bolesti po pôrode
Jednoduché riešenia na úľavu od bolesti po pôrode
Vaše prvé dni a týždne doma s bábätkom budú pravdepodobne naplnené celou zmesou emócií – od nadšenia a lásky po vyčerpanie a všetko medzi tým. Zatiaľ čo sa učíte o novinke s názvom rodičovstvo, je pravdepodobné, že vaše telo zažíva istú dávku bolesti a nepohodlia spôsobenú zotavovaním sa po pôrode.
Rovnako ako v prípade symptómov tehotenstva je skúsenosť každej čerstvej maminy iná. Podľa Americkej akadémie pôrodníkov a gynekológov (ACOG) sa stupeň bolesti a jej trvanie líši od človeka k človeku. Či už ste mali vaginálny pôrod alebo cisársky rez, existujú spôsoby, ako nájsť úľavu od popôrodnej bolesti.
Prinášame vám pohľad na to, čo sa deje s vaším telom po narodení, a niektoré z najbežnejších spôsobov, ako zmierniť bolesť a nepohodlie počas zotavovania.
Preventívna príprava už počas tehotenstva
Vráťme sa ešte na chvíľu späť do posledného trimestra tehotenstva. Príprava hrádze a psychická príprava sú to najviac, čo môžete urobiť, aby ste predišli veľkým poraneniam počas pôrodu a následnému náročnému zotavovaniu. Nastavte si telo aj myseľ.
Štúdie ukazujú, že u žien, ktoré vykonávali v posledných týždňoch tehotenstva masáž hrádze, je menšia pravdepodobnosť natrhnutia hrádze alebo nástrihu (1). Pravidelná a správne vykonávaná perineálna masáž s kvalitným olejom na masáž hrádze podporuje elasticitu a pružnosť perineálneho tkaniva a špecificky pripravuje hrádzu na pôrod. Pomáha pripraviť sa na pôrod nielen fyzicky, ale aj psychicky.
Z knihy „The Birth Book“ autorov Williama a Marthy Sears (2):
Čím lepšie pripravíte perineálne tkanivo na rozpínanie počas pôrodu, tým menej sa bude trhať a lepšie hojiť. Tak, ako tréning svalov ich pripravuje na čo najlepšie atletické výkony, tak aj tréning tkaniva okolo vaginálneho otvoru pomocou masáže ho pripravuje na jeho výkon.
Sťahy maternice alá menštruačné kŕče
Po pôrode sa vaša maternica začne zmenšovať späť na pôvodnú veľkosť pred tehotenstvom. V dôsledku toho môžete cítiť kŕče a nepohodlie v dolnej časti brucha. Podobne ako pri menštruácii. Na uvoľnenie kŕčov si na podbruško priložte teplý obklad– napríklad teplú vložku.
Pre prvorodičku Kelsey bolo teplo nevyhnutné pri zvládaní bolesti a nepohodlia. „Hneď po pôrode som mala strašne silné kŕče v podbrušku. Jedna zo sestier mi priniesla teplú vložku a to pomohlo,“ vysvetľuje.
Dojčenie môže výrazne urýchliť proces zavinovania maternice. “Sťahy maternice sú silnejšie keď dojčíte, najmä v prvých dňoch po pôrode,” vysvetľuje Dr. Nicole Calloway Rankins, certifikovaná lekárka. „Je to preto, že stimulácia bradaviek počas dojčenia pomáha uvoľniť oxytocín, hormón “lásky” a dobrej nálady vášho tela. Uvoľňovanie oxytocínu spôsobí, že sa vaše hladké svaly, vrátane maternice, sa sťahujú.“
Bolesť hrádze a.k.a “tam dole”
Hrádza alebo perineum je oblasť medzi konečníkom a vaginálnym otvorom. Počas pôrodu sa perineum uvoľní a natiahne, aby umožnilo hlave vášho dieťaťa prejsť cez vagínu. Hrádza dostáva pri pôrode zabrať, v dôsledku čoho dôjde často k opuchom a zostane citlivá. Možno máte stehy po šití natrhnutia hrádze alebo epiziotómii (nástrihu hrádze), ktoré spôsobujú pocit svrbenia. Sedenie, močenie a používanie toaletného papiera môže byť dosť nepríjemné, kým sa táto oblasť nezahojí.
Starostlivosť o hrádzu je dvojaká: udržujte ju čistú a aplikujte chlad na úľavu. “Na začiatok je dôležité uistiť sa, že je perineálna oblasť čistá,” hovorí Dr. Rankins. Namiesto utierania toaletným papierom navrhuje používať popôrodnú spršku určenú na hrádzu. Je vhodné, aby fľaša pri používaní vystrekovala iba jemný prúd vody na vyčistenie oblasti hrádze. Používanie popôrodnej spršky počas toalety pomáha riediť moč a znižuje tým štípanie a pálenie, ktoré je častým javom po nástrihu alebo natrhnutí.
Ak chcete znížiť opuch a bolesť hrádze, vyskúšajte terapiu chladom. Chlad pomáha aj pri hemoroidoch, ktoré sa môžu vyvinúť z tlaku na hrádzu počas tehotenstva a pôrodu. Aplikujte studený obklad po dobu 20 minút, pričom medzi jednotlivými použitiami nechajte aspoň hodinu. Podľa ACOG je terapia chladom najúčinnejšia v prvých troch dňoch po pôrode.
Niektorým maminám pomáhajú sedacie kúpele s bylinkami na hojenie rán (dubová kôra, repík) alebo tiež použitie bylinného upokojujúceho spreja na zmiernenie bolesti. Sprej viete tiež vložiť do chladničky a aplikovať liečivé byliny a chlad zároveň.
Mama Amanda zažila počas pôrodu natrhnutie druhého stupňa. Jej zotavenie bolo: „Lepšie, ako som čakala… Zvládam bolesť, ale stále nie na 100%. Bol som plne pripravená na to, že sa budem dlho cítiť nepríjemne.“ Ako Amanda píše, používala sprej na zmiernenie bolesti, ktorý jej pomohol pri zotavení. “Bol to upokojujúci sprej, vďaka ktorému sa mi rana pekne hojila a necítila som sa tak nepríjemne.”
Rana po cisárskom reze
Ak máte pôrod cisárskym rezom, určite sa snažte udržiavať svoj rez čistý. Postupujte podľa pokynov, ktoré vám poskytne váš gynekológ alebo pôrodná asistentka. Je bežné, že v miesto rezu pociťuje svrbenie, keď sa hojí. Aj tu príde vhod studený obklad alebo teplá vložka. Tiež môže byť pre vás pohodlnejšie nájsť si polohu pri dojčení, ktorá nevyvíja tlak na váš rez, napríklad v ľahu na boku.
Venujte veľkú pozornosť miestu rezu cisárskym rezom. “Ak zistíte, že rez je červený, opuchnutý alebo vykazuje známky infekcie vrátane výtoku, zavolajte svojho gynekológa, aby ho skontroloval,” radí doktor Rankins.
Tip pre bežné ale po pôrode cisárskym rezom náročné úkony: prudké pohyby môžu spôsobiť neprimeraný tlak na jazvu. Preto keď cítite, že idete zakašľať alebo si kýchnuť, objímte vankúš, aby ste znížili tlak na váš rez.
Zápcha
Ďalším častým a nepríjemným javom po pôrode je zápcha. Kľúčom k úspechu je postarať sa o to, aby bola vaša stolica mäkká a pravidelná a aby sa veci hladšie hýbali tráviacim traktom. Mayo Clinic odporúča piť veľa tekutín a jesť stravu s vysokým obsahom vlákniny – myslite na ovocie, zeleninu, ľanové semienka, chia semienka a celé zrná. Užívanie voľnopredajných produktov na zmäkčovanie stolice môže tiež uľahčiť pohyb čriev.
Vyskúšať môžete aj stolček na zdvihnutie nôh počas toalety. Pomáha správnemu pohybu čriev a uľahčuje pobyt na záchode :).
Pre väčšinu žien tieto kroky zvyčajne stačia na uvoľnenie zápchy. “Ak však dojčíte a zmäkčovače stolice nepomáhajú, poraďte sa so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti predtým, ako začnete užívať akékoľvek nové lieky,” hovorí Dr. Rankins.
Bolesť bradaviek a prsníkov
Nakoniec, ak dojčíte, je normálne, že pociťujete citlivosť na svojich prsiach a bradavkách. Pre mnohé mamičky sú problémy s bradavkami najhoršie v prvom týždni po pôrode.
„Boj s polohovaním a prisatím dojčiat sú v tomto období najčastejšími príčinami bolesti bradaviek,“ vysvetľuje Dr. Rankins. “Hormonálne zmeny vo vašom tele môžu tiež znamenať, že vaše prsia a bradavky budú po pôrode citlivejšie, čo môže pridať ďalšiu vrstvu nepohodlia.” Odporúča sa preto preventívne používať lanolín na bradavky posledný mesiac tehotenstva.
Keď získate viac skúseností s dojčením a prisávaním, dojčenie sa stane pre vás aj vášho drobca oveľa príjemnejšie. Kým na to prídete, používajte lanolínový krém na bradavky. Ak problémy alebo bolesť pretrvávajú, obráťte sa na odborníka na
laktáciu, ktorý vám môže poskytnúť individuálne poradenstvo a podporu.
Prvorodička Bernadette si pamätá, keď bola jej dcéra novorodenec, „musela som ju často dojčiť a boleli ma z toho bradavky… Bolo to bolestivé, ale používala som lanolín na bradavky od Lansinoh a prekonala som to. Nakoniec sa to zlepšilo!”
Berte na svoje telo ohľad
Pôrod je jednou z najprirodzenejších vecí na svete, no aj napriek tomu vaše telo zažije veľa. Popôrodná bolesť môže trvať od niekoľkých dní do niekoľkých týždňov, hovorí ACOG.
Či už rodíte vaginálne alebo cisárskym rezom, nezabudnite sa zúčastniť na popôrodnej kontrole. Váš gynekológ alebo pôrodná asistentka je tu, aby vám pomohol.
„Ak máte otázky alebo obavy, alebo ak sa vám niečo nezdá, neváhajte a obráťte sa na svojho gynekológa alebo pôrodnú asistentku,“ zdôrazňuje Dr. Rankins. “Vždy dôveruj svojim inštinktom.”
Tvoje zdravie a zotavenie sú prioritou, mami! Zvládajte svoju bolesť, odpočívajte, ako len môžete, prijímajte pomoc, keď je ponúknutá – a dostanete sa cez to.
(1) Beckmann, M.M./Stock, O.M. (2013): Prenatálna perineálna masáž na zníženie perineálnej traumy. Cochrane Database Syst Rev 2013, vydanie 4. Číslo položky: CD005123
(2) tehotenstvo.rodinka.sk/priprava-na-porod/ako-sa-pripravit/masaz-hradze-postup/
Všetok obsah nachádzajúci sa na webovej stránke Lansinoh.com vrátane: textu, obrázkov, zvuku alebo iných formátov bol vytvorený len na informačné účely. Obsah nie je určený ako náhrada za odborné lekárske poradenstvo, diagnostiku alebo liečbu. S akýmikoľvek otázkami týkajúcimi sa zdravotného stavu vždy požiadajte o radu svojho lekára alebo iného kvalifikovaného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Nikdy nezanedbávajte odbornú lekársku radu ani ju neodkladajte kvôli niečomu, čo ste si prečítali na tejto webovej stránke.
Súvisiace kategórie
Súvisiace produkty
-
Lansinoh Organický upokojujúci sprej na hrádzu po pôrode
Lansinoh Organický upokojujúci sprej na hrádzu po pôrode bol špeciálne vyvinutý na perineum pre... Zobraziť -
Lansinoh Organický olej na masáž hrádze
Lansinoh Organický olej na masáž hrádze vyživuje pokožku perinea a uľahčuje perineálnu masáž.... Zobraziť -
Lansinoh Popôrodná sprška na hrádzu
Lansinoh Popôrodná sprška na hrádzu poskytuje jemný prúd vody na vyčistenie a upokojenie citlivej... Zobraziť -
Lansinoh HPA® Lanolínový krém na bolestivé bradavky
Bolestivé bradavky sú bežným problémom vyskytujúcim sa v období dojčenia. Najčastejšou príčinou... Zobraziť