Poradenstvo
- Domovská stránka
- Poradenstvo
- Bábätko je tu
- Prvá hodina života bábätka
Prvá hodina života bábätka
To, ako sa bábätko narodí má veľký vplyv na prvú hodinu jeho života….analgetiká/asistovaný pôrod/ pôrod cisárskym rezom môžu ovplyvniť bábätko natoľko, že jeho správanie bude menej inštinktívne. Tieto faktory majú vplyv aj na matku v jej schopnosti interakcie s bábätkom počas prvej hodiny jeho života (zdroj).
Práve tu môžu byť pôrodné asistentky veľmi nápomocné pri rozbiehaní dojčenia. Dojčenie je vecou verejného zdravia a jeho správny začiatok má obrovský vplyv na budúce zdravie matky aj dieťaťa (zdroj), ako aj krátkodobý účinok na placentu, aby sa oddelila od maternice a bola vylúčená matkou bezpečným a príhodným spôsobom (zdroj).
Porozumenie inštinktívnym štádiám novorodenca umožňuje zdravotníkovi rozlíšiť čo má a čo nemá robiť počas toho, ako sleduje matku spoznávajúcu svoje bábätko.
Keď sa bábätko a placenta porodia, spustí to laktogenézu II, kedy rapídne poklesne úroveň progesterónu matky a rýchlo sa zvýši hladina prolaktínu, hoci úroveň oxytocínu je rozhodujúca pri podpore vyprázdňovania mlieka z prsníkov (Recognising and treating delayed or failed lactogenesis II, Hurst N.M., J Midwifery Women’s Health 2007, 52(6): 588-594). Každý zdravotník by mal byť dostatočne vzdelaný k tomu, aby dokázal povzbudiť produkciu oxytocínu u čerstvej matky. Súkromie, ticho, pokoj, láskavé správanie a tlmené svetlá majú vplyv na optimalizáciu levelu oxytocínu v tele matky.
Novorodenec prejde od svojho narodenia viacerými štádiami inštinktívneho správania. Kontakt koža na kožu hneď po pôrode je to najdôležitejšie, čo môže od matky dostať a preto aj optimálne iniciuje dojčenie.
Kontakt koža na kožu:
● pomáha regulovať dýchanie, tep srdca, teplotu, krvný tlak a krvný obeh u novorodenca
● povzbudzuje rozvoj vzťahu (attachment behaviour)
● zlepšuje začiatok dojčenia a napomáha dokonca dlhodobému úspešnému dojčeniu
● znižuje stres u matky aj u dieťaťa
● zvyšuje produkciu oxytocínu
● zlepšuje imunitné funkcie novorodenca tým, že umožňuje dojčenie a zasiatie mikrobiómu
Keď sa bábätko položí na telo matky ihneď po pôrode, čo sa samozrejme za určitých podmienok dá aj po cisárskom reze, a ponechá sa tam bez akéhokoľvek vyrušenia, prejaví 9 štádií inštinktívneho správania, ktoré opísal Widstrom v roku 1990 (Widstrom A, Wahlberg V, Matthiesen AS. Short-term effects of early suckling and touch of the nipple on maternal behaviour. Early Hum Dev. 1990;21:153–163.):
1. Pôrodný plač: dochádza k nemu vtedy, keď sú pľúca novorodenca po prvý krát prevzdušnené.
2. Relaxácia: bábätko “prichádza” a v pokoji si oddýchne od pôrodnej námahy.
3. Prebúdzanie: pár minút po pôrode začína byť novorodenec aktívny, robí malé pohyby plecami, otvára oči a taktiež možno pozorovať určité pohyby úst.
4. Aktivita: hľadací reflex je už celkom evidentný a všeobecne sa zvýši jeho aktivita.
5. Oddych: novorodenec si môže oddýchnuť kedykoľvek v priebehu prechádzania rôznymi štádiami.
6. Plazenie: krátke impulzívne pohyby nôh a rúk posúvajú novorodenca smerom k prsníku. Trvá to približne 30 minút po pôrode.
7. Oboznamovanie sa: Novorodenec sa oboznamuje s matkou masírovaním jej prsníka a olizovaním jej bradavky.
8. Satie: po oboznámení sa s bradavkou, novorodenec sa prisáva a saje. Toto sa zvyčajne deje hodinu po pôrode ale môže sa tak stať aj neskôr.
9. Spánok: po tom, ako novorodenec prejde všetkými predošlými štádiami, zvyčajne pravidelne zaspí.
Je veľmi dôležité, aby ste ho počas týchto 9 štádií nevyrušovali, pretože to môže viesť k tomu, že preskočí štádium satia a predčasne prejde na fázu spánku.
Po praktickej stránke, napríklad ak je pôrodná asistentka na rušnej pôrodnej sále, rešpektovanie tejto kľúčovej prvej hodiny po pôrode môže predstavovať výzvu. Potreba zdokumentovať pôrod, pôrodnú váhu a dĺžku bábätka a vykonávanie bežných zvyklostí, ktoré umožňujú hladký priebeh pôrodu, často stoje v opozícii voči potrebám novorodenca a matky. Avšak, ak sa pozriete na túto prvú hodinu ako na investíciu, ktorá má dlhodobý vplyv na fyzickú a psychologickú stránku dieťaťa aj matky, jej opodstatnenie preváži všetko ostatné.
Dôležité body pre zdravotníkov:
● Nechajte ich osamote: hneď po pôrode uložte novorodenca na matkinu pokožku, jemne ho usušte a potom už ich už len sledujte.
● Nedotýkajte sa: Posudzujte vizuálne, zasiahnite iba ak je to naozaj nevyhnuté kvôli zdraviu dieťaťa alebo matky.
● Zabudnite na zvyčajné postupu: Nevážte ich, neprešetrujte (ak to nie je naozaj nevyhnutné z lekárskych dôvodov), nepodávajte vitamín K alebo nerobte čokoľvek iné, čo mi mohlo narušiť kontakt matky a dieťaťa. Dokonca aj šitie z dôvodu perineálneho nátrhnutia môže počkať. Ak sú nejaké vyšetrenia a liečba naozaj potrebné, snažte sa ich vykonať čo najmenej rušivým spôsobom.
● Oxytocín: stlmte svetlo, zastavte návštevníkov, rešpektujte súkromie, udržujte matku a bábätko v teple a pohodlí, rozprávajte potichu a iba v prípade nutnosti.
● Odstúpte dozadu, píšte si poznámky, dajte si čaj a uvedomte si, že tým, že nič nerobíte, značným spôsobom potencionálne prispievate k verejnému zdraviu.
Widstrom A, Wahlberg V, Mattthiesen AS. Short-term effects of early suckling and touch of the nipple on maternal behaviour. Early Hum Dev. 1990;21:153–163. Recognising and treating delayed or failed lactogenesis II, Hurst N.M., J Midwifery Women’s Health 2007, 52(6): 588-594 Effects of mother-infant skin-to-skin contact on severe latch-on problems in older infants: a randomized trial, Svensson K.E., Velandia M.I., T Matthiesen A.T., Welles-Nyström B.L. and Widström A.E., International Breastfeeding Journal 2013, 8:1 doi:10.1186/1746-4358-8-1Súvisiace kategórie
Súvisiace produkty
-
Lansinoh HPA® Lanolínový krém na bolestivé bradavky
Bolestivé bradavky sú bežným problémom vyskytujúcim sa v období dojčenia. Najčastejšou príčinou... Zobraziť -
Lansinoh Pumpička na bradavky pre správne prisatie
Lansinoh pumpička na bradavky pre správne prisatie LatchAssistTM pomáha matkám jemne vytiahnuť... Zobraziť -
Lansinoh Teplý a chladivý gélový obklad na prsia
Lansinoh Teplý a chladivý gélový obklad na prsia prináša úľavu od bolestí pri rôznych problémoch... Zobraziť